Sahlgrenska Universitetssjukhuset, hjärtmottagningen Östra Sjukhuset

Tillsammans utvecklar vi Sahlgrenska Universitetssjukhuset för en hållbar framtid. Vi ställer om hälso- och sjukvården med målet att vara Europas ledande universitetssjukhus 2032. Tillsammans med patienterna arbetar vi för kvalitet, tillgänglighet, patientsäkerhet, forskning, utbildning och innovation – i ett sammanhållet hälso- och sjukvårdssystem i Västra Götalandsregionen. Vår vision och våra mål tar sikte mot en vård av yttersta kvalitet, där patienten alltid är i fokus. Vi erbjuder hälso- och sjukvård lokalt och regionalt, men också högspecialiserad vård till patienter i hela landet och utomlands. Våra medarbetare är vår styrka och de bidrar i kunskapsutbyten nationellt och internationellt. Med digitala verktyg och nya arbetssätt kan vi förenkla vardagen på sjukhuset och erbjuda en modern, tillgänglig och effektiv vård av högsta kvalitet.

Beskrivning av arbetsplatsen

Medicinmottagning 2 består av flera olika team där hjärtmottagningen är en stor del av verksamheten. En trivsam arbetsplats där vi bryr oss våra patienter och varandra.

Vad kan vi erbjuda dig som söker? 

Kompetensutveckling står alltid på agendan. 

Arbetsuppgifter

Arbetet på vår hjärtmottagning innebär självständiga besök med hjärtsvikts-, infarkt, flimmer och liten del hypertonipatienter. Vi pratar sekundärprevention för infarkt- och hypertonipatienterna och uppföljning efter thoraxoperationer. Vi lär hjärtsviktspatienterna leva med sin sjukdom och upptitrerar hjärtsviktsmediciner efter uppgjorda föreskrifter med bas i ESC´s guidelines.Telefonrådgivning är en viktig del i det dagliga arbetet. Som sjuksköterska på mottagningen är du med och förbereder patienter inför Pacemakeroperationer och elkonverteringar och arbetar, i övrigt, med flimmerpatienten efter en strukturerad och självständig rutin Provbevakningar av Multaq och Cordaronebehandling. Registrerar i riksregistren Sephia och rikssvikt.

Om dig

Leg. sjuksköterska med minst 5 års yrkeserfarenhet inom hjärtsjukvård. Meriterande är erfarenhet från hjärtmottagning, temakurser inom hjärtsjukvård. Är du HLR instruktör ser vi det som meriterande. Vi kommer lägga väldigt stor vikt vid personliga egenskaper som teamkänsla,självständigt arbete, samarbetsförmåga och initiativförmåga. 

Varmt välkommen med din ansökan!

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Individuell lönesättning
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Göteborg, Östra sjukhuset
Län Västra Götalands län
Land Sverige
Referensnummer 2020/3462
Kontakt
  • Enhetschef, Carin Hansson , 031- 343 50 05
Facklig företrädare
  • Vårdförbundet, Matilda Eriksson, 070 - 082 47 61
Publicerat 2020-08-10
Sista ansökningsdag 2020-08-24

Tillbaka till lediga jobb