Denna annons är inte tillgänglig!
Tillsammans utvecklar vi Sahlgrenska Universitetssjukhuset för en hållbar framtid. Vi ställer om hälso- och sjukvården med målet att vara Europas ledande universitetssjukhus 2032. Tillsammans med patienterna arbetar vi för kvalitet, tillgänglighet, patientsäkerhet, forskning, utbildning och innovation – i ett sammanhållet hälso- och sjukvårdssystem i Västra Götalandsregionen. Vår vision och våra mål tar sikte mot en vård av yttersta kvalitet, där patienten alltid är i fokus. Vi erbjuder hälso- och sjukvård lokalt och regionalt, men också högspecialiserad vård till patienter i hela landet och utomlands. Våra medarbetare är vår styrka och de bidrar i kunskapsutbyten nationellt och internationellt. Med digitala verktyg och nya arbetssätt kan vi förenkla vardagen på sjukhuset och erbjuda en modern, tillgänglig och effektiv vård av högsta kvalitet.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhetsområde Kirurgi Östra bedriver länssjukvård för delar av Göteborg, specialiserad kirurgi för hela Västra Götalandsregionen och inom vissa delar även nationell vård. Vi har cirka 300 anställda, tre slutenvårdsavdelningar och omfattande öppenvård. Vi har också ett gott samarbete med övriga kliniker inom samma område.
Utvecklingsarbetet inom verksamhetsområde Kirurgi pågår kontinuerligt och som vårdenhetschef kommer du att bli engagerad i detta arbete på olika sätt vilket förutsätter att du arbetar självständigt. Vi har en väl fungerande ledningsgrupp och att tillsammans lösa uppkomna situationer är viktigt för oss. Du kommer att ha ett gott stöd i VEC/EC-gruppen som är dina närmaste chefskollegor.
Avdelning 348 B/KAVA är inriktad på akutkirurgi och KAVA tar emot majoriteten av de kirurgiska patienterna som läggs in via akutmottagningen, vilket i genomsnitt blir 8-10 patienter per dygn. Totalt har avdelningen 20 slutenvårdsplatser. Avdelningen präglas av akut kirurgi och du bör gilla fart och fläkt och snabba beslut. KAVA är första anhalt för många patienter, anhöriga men också studenter, AT läkare och jourläkare och det är nödvändigt med god kommunikation och samarbete med övriga kirurgavdelningar, akutmottagningen och andra avdelningar på sjukhuset.
På KAVA arbetar läkare, specialistsjuksköterskor, sjuksköterskor, undersköterskor, sjukvårdsbiträde, sekreterare och lokalvårdare och tillsammans arbetar vi med personcentrerad vård för att erbjuda våra patienter bästa möjliga omvårdnad och behandling. Avdelningen är välfungerande och präglas av ett gott kamratskap, delaktighet, en vilja att utveckla och att utvecklas och ett gynnsamt rekryteringsläge.
Arbetsuppgifter
Vårdenhetschefen har helhetsansvar för avdelningen och dess verksamhet vilket omfattar vårdprocesser, personal - och budgetansvar samt arbetsmiljöansvar. Du är chef över sektionsledare, sjuksköterskor, undersköterskor och sjukvårdsbiträden och har gott administrativt stöd i form av en assistent. Du kommer att arbeta i team tillsammans med medicinskt ansvarig sektionschef och medverka i verksamhetsområde Kirurgi Östras ledningsgrupp. Vi erbjuder goda möjligheter till personlig utveckling och kompetenspåfyllnad. Verksamhetsområde Kirurgi är en kunskapsbaserad organisation och satsar betydande resurser på personlig utveckling.
Du har ansvar för cirka 50 medarbetare på avdelningen.
Kvalifikationer
Vi söker dig som har högskoleutbildning eller annan utbildning och erfarenhet som arbetsgivaren bedömer likvärdig och erfarenhet av arbete i ledande befattning. Meriterande är vidareutbildning inom till exempel ledarskap, kommunikation, konflikthantering och ekonomistyrning.
Är du en person som gillar att arbeta tillsammans med en utmanande men engagerad, entusiastisk och utvecklingsdriven personalgrupp, som trivs med snabba beslut och när den ena dagen inte är den andra lik? Vill du som vårdenhetschef arbeta i en ledningsgrupp som gemensamt tar ansvar för att utveckla Kirurgi Östra? Då är chansen stor att du kommer trivas som vårdenhetschef på KAVA!
För att nå framgång i rollen som chef hos oss ser vi att du är drivande, har en mycket god kommunikativ förmåga och en hög integritet. Vi önskar att du har en väl utvecklad diplomatisk förmåga, är trygg men också entusiastisk med mod att fatta beslut och verkställa förändringar. Du har lätt för att knyta kontakter, visar andra respekt och har förmåga att skapa delaktighet och ta tillvara andras idéer. Utifrån verksamhetens mål förväntas du kunna sätta upp tydliga mål för verksamheten och medarbetarna samt förmedla och följa upp målen på ett tydligt och strukturerat sätt. Du är inte rädd för att ta i och ta itu med eventuella utmaningar. Vi ser gärna att du har med dig idéer och viljan att utveckla verksamheten.
Vi hoppas att du vill vara med och utveckla avdelningen tillsammans med oss på Kirurgen!
Intervjuer kommer att hållas vecka 51 samt vecka 2, 2019.
Tjänsten innebär ett tidsbegränsat chefsförordnande med tillsvidareanställning i grundprofessionen.
Varmt välkommen med din ansökan!
| Anställningsform | Tillsvidareanställning |
|---|---|
| Anställningens omfattning | Heltid |
| Tillträde | Enligt överenskommelse |
| Löneform | Individuell lönesättning |
| Antal lediga befattningar | 1 |
| Sysselsättningsgrad | 100 % |
| Ort | Göteborg |
| Län | Västra Götalands län |
| Land | Sverige |
| Referensnummer | 2018/6928 |
| Kontakt |
|
| Facklig företrädare |
|
| Publicerat | 2018-11-13 |
| Sista ansökningsdag | 2018-12-09 |