Sjukhusen i väster, Smärtmottagningen Angereds närsjukhus

Sjukhusen i väster är en förvaltning inom Västra Götalandsregionen och består av fyra sjukhus –
Alingsås lasarett, Angereds närsjukhus, Högsbo närsjukhus och Kungälvs sjukhus. Cirka 3000 medarbetare arbetar varje dag hos oss för att ge en god och säker specialistsjukvård av högsta kvalitet.

Starta karriären i Västra Götalandsregionen - vi erbjuder stimulerande arbetsuppgifter på kvalitetscertifierade arbetsplatser. Vi satsar på psykologers utveckling och erbjuder ett sammanhållet PTP-program! Varmt välkommen att söka PTP hos oss!

Varmt välkommen till Angereds Närsjukhus, det lilla sjukhuset med det stora uppdraget!  

Angereds Närsjukhus är en del av Sjukhusen i väster, en förvaltning inom Västra Götalandsregionen. I förvaltningen ingår också Alingsås lasarett, Frölunda Specialistsjukhus och Kungälvs sjukhus.

Om Smärtmottagningen Angereds Närsjukhus
På smärtmottagningen arbetar vi i team som idag består av psykolog, smärtläkare, kurator, fysioterapeuter, arbetsterapeuter, sjuksköterskor och medicinska sekreterare.

Vi arbetar utifrån Acceptance and Commitment Therapy med mål att höja livskvalité, öka funktion och lindra smärta hos patienter med långvarig smärta. Vi arbetar teambaserat, vilket innebär att vi sätter stort värde på alla yrkesrollers bidrag för att kunna hjälpa våra patienter på bästa sätt. Det personcentrerade arbetssättet är en självklarhet.

Som PTP-psykolog kommer du handledas av en erfaren och engagerad psykolog som arbetar på mottagningen. Du kommer från start vara en del av ett litet sammansvetsat team och få tid för att sätta dig in i arbetet på mottagningen samt utrymme för att på bästa sätt påbörja ditt arbete som psykolog.

Låter detta spännande? Då är vi en arbetsplats för dig!

Arbetsuppgifter
Vi söker dig som har ett genuint intresse för att arbeta med långvarig smärtproblematik utifrån Acceptance and Commitment Therapy (ACT). Då vår behandling i huvudsak sker i gruppform är det en fördel om du har erfarenhet av att föreläsa och bedriva gruppbehandling. I ditt arbete som PTP-psykolog ingår även bedömning och individuell behandling. Du kommer att ges möjlighet att fördjupa dina kunskaper inom ACT och tillsammans med din handledare hjälpa till att utveckla teamets kunskaper i ACT-metodik och terapeutiska processer.

Det innebär också att det är viktigt att du har ett intresse av att hålla dig à jour med rådande forskningsläge och av metodutveckling.

Kvalifikationer

  • Examen från psykologprogram.
  • Erfarenhet av arbete med smärtpatienter är meriterande.
  • Erfarenhet av arbete med gruppbaserad behandling är meriterande.
  • ACT-utbildning (Acceptance Commitment Therapy) är meriterande.
  • KBT-utbildning är meriterande.
  • Goda kunskaper i svenska, både skriftligt och muntligt, är ett krav. Språkkunskaper utöver svenska är en fördel.
  • Du måste vara kommunikativ samt ha mycket god förmåga att jobba såväl i team som självständigt för att trivas och fungera bra i din roll som psykolog.

Vi kommer att lägga stor vikt vid din personliga lämplighet för tjänsten vid denna rekrytering.

Villkor
Tjänsten är en tidsbegränsad anställning på 100 % under 1 år. 2022-09-01 till 2023-08-31. Intervjuer sker fortlöpande så vänta inte med att söka!

Varmt välkommen med din ansökan!

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Anställningen avslutas 2023-08-31
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde 2022-09-01
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Angered
Län Västra Götalands län
Land Sverige
Referensnummer 2022/3405
Kontakt
  • Stina Persson, vårdenhetschef, 0722-012536
  • stina.j.persson@vgregion.se
  • Kerstin Wilhelmsson, psykolog
  • kerstin.gm.wilhelmsson@vgregion.se
Publicerat 2022-04-25
Sista ansökningsdag 2022-05-15

Tillbaka till lediga jobb