Skaraborgs Sjukhus – där engagemang, omtanke och kompetens möts.
Med över 4 000 medarbetare inom ett trettiotal specialistområden arbetar vi tillsammans för att bedriva trauma- och specialistsjukvård i framkant. Vår verksamhet finns i hela Skaraborg – och vi gör skillnad för våra invånare varje dag.
Hos oss möter du kollegor som stöttar varandra i en miljö där det finns utrymme att utvecklas och ta ansvar. Bli en del av vårt team och bidra tillsammans med oss.
Läs mer på http://www.vgregion.se/skas
Beskrivning
Ögonkliniken utgör en del av ett verksamhetsområde som innefattar ögonmottagning, öron-näsa-hals-klinik, käkkirurgi, logopedi samt ortopedi. Inom ögonverksamheten arbetar läkare, sjuksköterskor, undersköterskor, optiker och ortoptister i team kring patienten. För närvarande omfattar kliniken 18 läkare varav sju är ST-läkare. Vi använder även bemanningsläkare i verksamheten.
Vi söker nu en vikarierande läkarchef till ögonverksamheten. Chefsuppdraget kan också fördelas i ett samledarskap mellan två chefer på deltid. Ögonsjukvården har under de senaste åren genomgått omfattande utveckling och vi arbetar kontinuerligt med verksamhetsförbättring för effektiva patientflöden. Det finns ett regionalt samarbete inom ögonområdet för fortsatt gemensam utveckling. Kliniken har ändamålsenliga och trevliga mottagningslokaler i Skövde och Lidköping samt egna nyrenoverade operationssalar i Skövde.
Arbetsuppgifter
Som läkarchef ansvarar du för att leda och fördela läkarnas arbete samt säkerställa att enheten besitter den kompetens som krävs för verksamhetens uppdrag. Du ingår i verksamhetens ledningsgrupp och samarbetar nära övriga chefer inom kliniken. Ögonläkare har möjlighet att kombinera chefskapet med klinisk tjänst. Har du ögonläkarbakgrund kommer du att ha ett medicinskt ledningsansvar. Saknar du specialistkompetens inom ögonsjukvård erbjuds du stöd från medicinska rådgivare i relevanta frågor. Chefsstödsfunktioner finns tillgängliga för att bistå i administrativa arbetsuppgifter.
Kvalifikationer
Vi söker dig som har gediget intresse för personalutveckling och vi vill att du har tidigare erfarenhet av ledarskap och/eller chefskap. Läkarutbildning och helst specialistkunskap inom ögonsjukvård är meriterande. Ditt ledarskap ska präglas av god kommunikation, lyhördhet samt beslutsförmåga med fokus på mål och resultat. Engagemang och en god förebild är av vikt, likaså att du är trygg i dig själv och din kompetens som ledare och chef. Du bör ha förmåga att analysera verksamheten och vara öppen för nya metoder och arbetssätt i syfte att utveckla ögonsjukvården. Stor vikt fästs vid personlig lämplighet.
Övrigt
Tjänsten är ett vikariat på inledningsvis 6 månader. Intervjuer kommer ske fortlöpande under annonseringstiden.
| Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
|---|---|
| Anställningens omfattning | Heltid |
| Tillträde | Efter överenskommelse |
| Löneform | Fast lön |
| Antal lediga befattningar | 1 |
| Sysselsättningsgrad | 40 tim/v |
| Ort | Skövde |
| Län | Västra Götalands län |
| Land | Sverige |
| Referensnummer | 2026/4191 |
| Kontakt |
|
| Facklig företrädare |
|
| Publicerat | 2026-07-31 |
| Sista ansökningsdag | 2026-08-18 |