Denna annons är inte tillgänglig!
Vill du bidra till att skapa Sveriges bästa hälso-och sjukvård och ett hållbart samhälle med tillväxt i hela Västra Götaland? Som Västra Götalandsregionens (VGR) IT-organisation är VGR IT:s uppgift att skapa de rätta tekniska förutsättningarna för VGR:s 53 000 medarbetare, både idag och i framtidens vårdinformationsmiljö. Vi är 600 medarbetare som varje dag är med och gör skillnad för patienter, medarbetare, besökare och invånare genom att ansvara för drift, support, förvaltning och utveckling av IT-stöden som används i VGR:s verksamheter. Läs mer på www.vgregion.se/it
Ditt uppdrag
Som verksamhetsutvecklare inom avdelningen Ledningsstöd IS/IT och vårt team för Lean och förändringsledning kommer du att stötta övriga delar av VGR IT i vårt gemensamma förändrings- och förbättringsarbete. Uppdraget omfattar förändringsledning, verksamhetsutveckling, workshopledning, utbildning samt tillhandahållande av Lean-kompetens till team och ledningsgrupper inom VGR IT. Teamet för Lean och förändringsledning arbetar utifrån perspektivet ”nöjd kund” och ansvarar för utveckling och förvaltning av verktyg och metoder inom Lean och förändringsledning samt för förvaltning av VGR ITs Leanprinciper. Vi kommer framåt även fokusera mer på kvalitetsdriven verksamhetsutveckling och uppföljning.
Vad kan vi erbjuda dig?
Som en av Sveriges största arbetsgivare kan vi erbjuda rätt person goda karriär- och utvecklingsmöjligheter. Hos oss får du chansen att utföra ett meningsfullt arbete för samhället där du med dina insatser bidrar till Västra Götalandsregionens vision ”det goda livet”, samtidigt som du får ett intressant arbetsinnehåll. Vi eftersträvar en god balans mellan arbetsliv och privatliv och värnar om våra medarbetares hälsa. Läs mer om våra förmåner här: http://www.vgregion.se/jobba-i-vgr/sa-ar-det-att-jobba-hos-oss/dinaformaner/
Du kommer att ingå i ett agilt arbetande team med stora möjligheter att forma och anpassa arbetssätt och metoder inom teamets ansvarsområden. Teamets insatser är eftertraktade och uppskattade inom VGR IT och vi är en verksamhet i ständig förändring, vilket kommer göra din arbetsvardag stimulerande!
Vilka kvalifikationer ska du ha?
Vi söker dig som har gedigen erfarenhet av Lean i dess breda bemärkelse. Du har god kunskap om de metoder som finns att tillgå och är en van facilitator/workshopledare. Du är kvalitetsmedveten och drivs av att stötta chefer och medarbetare i att göra rätt från början.
Krav:
Vi ser att det är meriterande om du har:
Vem är du?
Vi tror att du brinner för kvalitet och ständigt förbättringsarbete med ett tydligt fokus på kundnytta. Du är prestigelös, positiv och genuint intresserad av människor och trivs i rollen som coach och förändringsledare för både små och stora grupper.
Personliga egenskaper:
Det är viktigt för oss att du har en helhetssyn samt att du står bakom och kan arbeta utifrån vår värdegrund:
Övrigt
Som organisation eftersträvar vi jämlikhet där alla medarbetare ska ha lika möjligheter och rättigheter till att utvecklas, göra ett bra arbete och trivas på arbetsplatsen.
Anställningsform | Tillsvidareanställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Enligt överenskommelse |
Löneform | Fast lön |
Antal lediga befattningar | 2 |
Sysselsättningsgrad | 100% |
Ort | Mölndal eller Skövde |
Län | Västra Götalands län |
Land | Sverige |
Referensnummer | 2018/5996 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2018-10-01 |
Sista ansökningsdag | 2018-10-14 |